Anasayfa / GÜNDEM / Sağlık Bakanlığı 58 Bin Ebeyi İlgilendirecek Bir Çalışma Başlattı
Sağlık Bakanlığı 58 Bin Ebeyi İlgilendirecek Bir Çalışma Başlattı

Sağlık Bakanlığı 58 Bin Ebeyi İlgilendirecek Bir Çalışma Başlattı

Sağlık Bakanlığı 58 bin ebeyi ilgilendirecek bir çalışma başlattı. Buna göre, aile hekimi gibi ‘aile ebeleri’ olacak. Ebeler doğumlarda koçluk yapacak. Uygulamanın sezaryen oranlarını düşüreceği belirtiliyor.

Türk Ebeler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan, Sağlık Bakanlığı’nın 58 bin ebeyi ilgilendiren sevindirici bir çalışma içerisinde olduğunu söyledi. Karahan, 2011 yılında derneğin anne ve bebek sağlığını güçlendirmek ve sezaryen doğumların azaltılmasına katkı sağlamak için geliştirdiği ve Sağlık Bakanlığı’na sunduğu “Aile Ebeliği” sisteminin kısmen hayata geçirileceğini aktardı. Türk Ebeler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Nazan Karahan, BUGÜN’e konuştu.

KADINLAR KORKUYOR
Karahan, doğum kontrolü hekimlere geçince sezaryen doğum oranlarının artmaya başladığını söyledi.Doğumun sıkı bir izleme gerektirdiğini aktaran Karahan, “Doğum sabır gerektirir. İlk kez doğum yapan bir kadın yaklaşık 10 saati bulan bir süreçte doğururken daha önce doğum yapmış bir kadın da 68 saat aralığında doğurur. Bu süreçte sabırla başında beklemek gerekir. Bu süreci bir hekimin beklemesini istemek haksızlık olur. Hekimlerin bir sürü uğraması gereken hasta var. Doğum korkusu nedeniyle kadınların birçoğu sezaryen yapmayı hekimden talep ediyor” şeklinde aktardı.

SEZARYEN DAVALARI ÇOĞALDI
Kısmen özel hastanelerin artmasıyla birlikte sezaryen doğum oranlarının arttığını ifade eden Karahan şöyle devam etti: “Bebekte ya da annede en ufak bir sıkıntı olunca ‘neden sezaryen yapmadın’ diye dava açılıyor. Doğal olarak hekimin iş yükü fazla. Bu konudaki davalar artmış durumda.Öte yandan sistem nitelikli ebelik iş gücünü olayın dışında bıraktı. Ebe sistemden çekilince sezaryen doğum oranları da aldı başını gitti.”

‘Türkiye’de 58 bin ebe var’
Türkiye’de devlet kadrosunda olmasına rağmen 58 bin ebenin aktif görevde olmadığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan, “Birçoğu hemşirelik kadrosunda çalıştırılıyor. Türkiye’de 33 üniversitede ebelik bölümü var. Ama öğrenciler mezun olduktan sonra istihdam imkanı bulamayınca hayal kırıklığına uğruyor” dedi.

‘En iyi örnekleri seçtik’
Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan, Sağlık Bakanlığı’na sundukları “Aile Ebeliği” sistemini oluştururken yurt dışındaki örnekleri incelediklerini belirtti. Karahan şunları söyledi: “İyi ülke örneklerinin karması bir model çıkardık. Nasıl aile hekimliğine geçildiyse aile ebeliği de olması gerekiyor. Bakanlığın doğumda koçluk yapacak bir aile ebeliği çalışması olduğunu biliyoruz.”
Mehmet Ali Ay

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top