Anasayfa / GÜNDEM / Pedagojik Formasyon Başvurularında ALES Ne Kadar Etkili?
Pedagojik Formasyon Başvurularında ALES Ne Kadar Etkili?

Pedagojik Formasyon Başvurularında ALES Ne Kadar Etkili?

Sistem değişti artık formasyon başvurularında ALES puanı etki edecek. Peki Pedagojik formasyon için gereken ALES puanı kaç, ALES yüzde kaç etkileyecek ? İşte Detaylar:

YÖK, Eylül ayında aldığı kararla birlikte formasyon başvurusunda, adayların genel not ortalamalarının yanı sıra ALES puanları da etkili olacak.

Eski mezunların sevindiği bu karara, yeni ve iyi bir notla mezunlar olanlar ise, nötr kalarak çok geç duyurulduğunu ifade ettiler.

Diploma notu, düşük olan adaylara ikinci bir fırsat olan bu sistem adaylar arasındaki adaleti de sağlayacaktır. Çünkü, her üniversitenin farklı bir not sistemi var; adayların notlarını denkleştirmek imkansız. Bu nedenle ALES adaletli bir kriter olacaktır.

PEKİ, YERLEŞTİRME TAMAMEN ALES BAZ ALINARAK YAPILSIN DİYENLER HAKLI MI?

Tabi ki Hayır. Neden mi ? Çünkü diploma notu, en az dört yıllık bir eğitim sürecinin değerlendirmesidir. Değerlendirmeler, adayın çabası ve gelecekteki muhtemel başarısı hakkında bizlere fikir veriyor. Bunun bir örneğini ABD’de görmek mümkün. Orada yapılan bazı bilimsel araştırmalar, diploma notunun, bizdeki ALES’e benzeyen GRE tarzı sınavlar, adayların gelecekteki performanslarını ölçtüğünün göstergesidir.

Uzun bir süreçte oluşan genel not ortalaması ile standart bir sınavın (ALES) belli yüzdeler oranında birlikte kullanılmasının faydaları elbette ki olacaktır.

FORMASYON BAŞVURUSUNDA ALES’İN ETKİSİ NE KADAR ?

Bu konu YÖK tarafından henüz kararlaştırılmış değildir. İlerleyen zamanlarda bu konu hakkında tekrar bilgilere yer vereceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top